2.4. Adattípusok az Excelben

A cellákba bevitt adatokat a program értelmezi, és ennek megfelelően kezeli. Három fő adattípust különböztet meg: szám (a dátum adattípust számként értelmezi), szöveg és logikai érték.

Szám

Ha a begépelt adat csak számjegyeket, illetve negatív előjelet (kötőjel a szám előtt), a számjegyek között egy helyen tizedesjelet vagy a számjegyek után egy darab százalékjelet (%) tartalmaz, akkor az Excel számként kezeli.

Beírás után alapértelmezés szerint a cella jobb oldalára igazítja.

Szám beírásakor a százalékjel kivételével nem szabad mértékegységet vagy pénznemet (pl. db, kg, cm, Ft stb.) begépelni. A %-jelet gépelhetjük szóköz nélkül vagy egy akár több szóközzel is, számként értelmezi.

A tizedesjel a magyar nyelv esetében a vessző. Ha a számjegyek közé vesszőt gépelünk, az tizedesszám lesz. Ha azonban pontot gépelünk, akkor azt bár számként, de dátum formátumban értelmezi a program.

Dátum

A dátum nem különálló adattípus, hanem az Excel számként kezeli. Számára „1900. január 01.” az ún. bázisdátum, ez az 1. Az azóta eltelt napok számát követi a program. Így ha egy, már dátumot tartalmazó cellát számmá formázunk, akkor az ún. bázisdátum óta eltelt napok számát kapjuk meg.

Az Excel csak a bázisdátum utáni, valós dátumot értelmezi. 1900. január 01. előtti vagy nemlétező dátumot nem alakít át számmá.

Mivel az Excel a dátumot számként értelmezi, a dátumokkal is tudunk végezni számokhoz kapcsolódó műveleteket (összeadást, kivonást stb.).

Szöveg

Ha a cellába beírt adat számjegyeken (és a fent említett karaktereken) kívül egyéb karaktereket is tartalmaz, az Excel szövegként értelmezi, és alapértelmezés szerint a cella bal szélére igazítja.

Cellán belül több sorba az  Alt  +  Enter  billentyűkombinációt használva írhatunk.

Logikai érték

Két logikai érték van, az IGAZ és a HAMIS. Ezeket nem szövegként értelmezi az Excel, hanem logikai értékként. Beírásuk után a cella közepére igazítva, nagybetűs írásmóddal jeleníti meg.

 

◄ 2.3.Tartalom2.5. ►